Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowo | Warsztat Terapii Zajęciowej | To i Owo Marianowo
Menu Realizowane projekty
     Towarzystwo realizowało duży projekt dofinansowany przez Fundację Inicjatyw Obywatelskich. Były to zajęcia w Klubie Terapeutycznym dla dzieci niepełnosprawnych z gmin powiatu stargardzkiego. Już w trakcie działań docierały sygnały od rodziców dzieci uczestniczących w spotkaniach, że projekt bardzo przypadł im do gustu. Zajęcia przeprowadzane w soboty w budynku WTZ w Dzwonowie pozwoliły na nawiązanie kontaktów rodziców z podobnymi problemami wychowawczymi niepełnosprawnych dzieci.
     W odpowiedzi na potrzeby jakie trapią całą gminę Marianowo i otaczające ją miejscowości Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowo postanowiło wznowić działania Klubu Terapeutycznego, jednak z pewnymi zmianami. Pierwszym krokiem, jakie powzięło było napisanie projektu. Co roku FIO ogłasza konkursy grantowe, w których mogą brać udział organizacje pozarządowe. Warunkiem jest napisanie jak najlepszego programu działania wraz z jego uzasadnieniem oraz bardzo dokładnym kosztorysem zaplanowanych przedsięwzięć.
     „Konkursy ogłaszane przez FIO nie należą do najłatwiejszych, dlatego na napisanie dobrego projektu potrzeba sporo czasu i poświęcenia wiele uwagi.” – komentuje Joanna Tomczak, która zajmowała się pisaniem zarówno części merytorycznej jak i finansowej. „Przed nami jeszcze długa droga. Od napisana projektu wszystko się zaczyna, teraz najtrudniejszy czas - oczekiwania na wyniki konkursu. W zeszłym roku udało nam się zdobyć dofinansowanie, mam nadzieję, że i tym razem nam się powiedzie.”
     Innym wyzwaniem jakiego podjęło się TRGM jest wniosek skierowany do Funduszy Norweskich wspierających organizacje pozarządowe. „W tym projekcie pomyśleliśmy o młodzieży zamieszkującej Dzwonowo. Celem jest chęć pobudzenia do działalności młodych ludzi. W planach mamy utworzenie Klubu Młodzieży Aktywnej, gdzie mogliby się spotykać i uczyć czegoś, co będzie przydatne w dorosłym już życiu. Poprzez stworzenie małej poligrafii będą mieli możliwość pokazania swojej gminy innym. Zdjęcia z okolicy byłyby naklejane na koszulki, kubki i buttony a następnie rozprowadzane na kiermaszach. Młodzież zajmowałaby się także redagowaniem gazetki, przez co zwróci uwagę na potrzeby i problemy, ale także walory miejsca, w którym zamieszkuje.” – mówi Joanna Tomczak.
     „W chwili obecnej jesteśmy na etapie czekania na wyniki konkursów. Mamy nadzieję, że oba projekty spodobają się komisji i uzyskamy potrzebne środki na realizację zaplanowanych działań. Mamy jeszcze wiele pomysłów, które czekają na realizację między innymi z listem intencyjnym, wspierany przez Towarzystwo przystąpił do konkursu „Seniorzy w akcji” Pan Henryk Maciejewski. Pani Asia tylko czeka na okazje i śledzi ogłoszenia o kolejnych konkursach grantowych. Myślę, że z tak zaangażowanymi społecznie osobami wiele zdziałaliśmy i jeszcze więcej możemy zrobić.” – komentuje Prezes Towarzystwa Gminy Marianowo – Jolanta Zygadło.